JAK PRZYGOTOWAĆ DOM/ MIESZKANIE  DLA ZADOWOLONEGO KOTA

 

Drodzy opiekunowie w momencie podjęcia decyzji o przyjęciu do swojego życia kota trzeba przede wszystkim przygotować  dom/mieszkanie w taki sposób aby obie strony czyli kot i opiekun oraz jego rodzina czuły się komfortowo.  Po pierwsze zapewnienie maximum bezpieczeństwa dla kota czyli zabezpieczenie okien, tarasów, usunięcie roślin doniczkowych które są trujące po zjedzeniu przez kota  ( lista w ZAKŁADCE TRUJĄCE ROŚLINY ) . Decydując się na zamieszkanie z kotem musimy zdawać sobie sprawę że czasem zobaczymy kochanego mruczka na blacie kuchennym, możliwe że przetestuje rogi kanapy czy aby na pewno nie jest to jeden z drapaków, możliwe że  kotek rano urządzi na pobudkę z potrzebą no porcję głaskania.  Trzeba obejrzeć dom i przemyśleć gdzie ustawić kocie meble biorąc pod uwagę potrzeby kociej natury będą to:  kuweta, drapak i  spanko to może być lecz nie koniecznie musi. Po kolei opiszę Państwu z moich doświadczeń jak wybrać i gdzie ustawić te akcesoria.

Kuweta – najlepiej kryta, jest zdecydowanie bardziej estetyczna, zapobiega w dużej mierze rozsypywaniu się żwirku, musi mieć zapewnioną wentylację ja po prostu zrezygnowałam z drzwiczek. Kuweta kryta jaką wybrać oczywiście dużą, najlepiej z daszkiem dzielonym w połowie co ułatwia sprzątanie kuwety bez konieczności demontażu całej góry kuwety.  Bardzo ważna jest lokalizacja kuwety należy ją ustawić w miejscu zawsze dostępnym dla kota oraz tam gdzie będzie miał tak zwany „święty spokój” podczas załatwiania swoich potrzeb. Jeżeli wybierzemy łazienkę trzeba liczyć się z tym że już na zawsze drzwi pozostaną uchylone można również zamontować drzwi dla kota do zakupu gotowe zestawy. Jeżeli decydujemy się na uchylanie drzwi to w przypadku naszego chwilowego zajęcie łazienki ograniczmy kotu dostęp do jego ubikacji stąd warto mieć w domu drugą kuwetę którą kot zaakceptuje.  Kuweta stoi teraz co do niej, żwirków na rynku zoologicznym zatrzęsienie, wybór przyprawia o zawrót głowy zbrylające, silikonowe, drewniane, zapachowe itd. W przypadku kota rasowego zazwyczaj każdy hodowca daje żwirek w wyprawce oczywiście taki z którego kociak korzystał wówczas trzeba troszkę czasu żeby sprawdzić czy taki rodzaj żwirku nam odpowiada. Jeżeli żwirek odpowiada kotu a nam nie sprawia kłopotów to zdecydowanie odradzam „kuszenie losu” sprawdzanie bo koleżanki kot używa :) Czasami tak bywa że trzeba zmienić żwirek ze względu np na popsucie się jakości zbrylania, nadmierne wynoszenie żwirku na łapkach itp wówczas trzeba dać kotu okres przejściowy wtedy dwie lub nawet trzy kuwety są konieczne, kot ma czas na akceptację nowego podłoża w kuwecie.  Moje koty od dłuższego czasu korzystają ze żwirku BENEK CORN CAT wersja naturalna po pierwsze dlatego że prawie wcale nie jest wynoszony na łapkach po drugie  jest niesamowicie wydajny oraz doskonale absorbuje zapachy.

 

 Moje koty korzystają z takich kuwet. 

 kuweta

 

 

DRAPAK –  najważniejszy koci mebel,  służy do spania, obserwacji, zabawy.  Drapaki są małe duże, rozbudowane, zwykłe proste słupki oczywiście ceny też są różne. Jak to w życiu bywa nie zawsze co tańsze bywa lepsze w tym przypadku trwałe.  Przy wyborze drapaka warto wziąć pod uwagę wykonanie czy żadne elementy nie odklejają się, nie rozwarstwiają się. Drapak musi być stabilny, warto kupić taki który ma elementy ściągane do prania. Kot lubi obserwować swoje otoczenie z bezpiecznej odległości i wysokości. Możemy zakupić taki sprzęt który przy odpowiednim ustawieniu biorąc pod uwagę wystrój naszego domu stworzy kotu ścieżkę np drapak postawiony obok szafy na której ułożymy wygodne spanko. Jeżeli mamy dużą przestrzeń świetnym rozwiązaniem jest kilka drapaków. Kot jest istotą nie zależną jednak bardzo lubiącą towarzystwo człowieka więc przy urządzaniu kociego świata w naszej domowej przestrzeni warto o tym pamiętać.

To nasza drapakowa  ścieżka :) 

 

DSC_0082

 

 

W KAŻDYM DOMU SĄ MIEJSCA KTÓRE KOTY UWIELBIAJĄ, DAJMY IM MOŻLIWOŚĆ  KORZYSTANIA Z NICH :) 

 

 Krzesła, ulubiona miejscówka :) 

 

krzesła

Obserwacja, wyżej już się nie dało :)

 

DSC_0024

 

 

 

Koty uwielbiają oparcia kanap, w rogu drapak TUBA ulubione miejsce naszej Nanusi :) 

 

DSC_0009 (4)

 

Parapety :) można podziwiać ptaszki, porządnie się wygrzać w słoneczku. 

 

DSC_0006

 

 

Czasami koty czynnie uczestniczą w rodzinnym spotkaniu,  reszta gości ściśnięta na kanapie :) 

koty w gościach