Żywienie kota :

 

Prawidłowe żywienie kota polega na dobrze zbilansowanej diecie, która jest bogata w białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy, minerały niezbędne do prawidłowego, harmonijnego wzrostu i rozwoju kota. Dieta powinna być dostosowana do wieku (junior…) i potrzeb kota (kastrat, senior…).

Podczas jedzenia kot MUSI mieć spokój, podawane pokarmy powinny mieć temperaturę pokojową, należy unikać nagłej zmiany diety, może to wywołać rozstrój żołądka. 

Kilka słów na temat monotonnej diety: przy karmieniu wyłącznie mięsem kot otrzymuje zbyt mało wapnia, a za dużo fosforu, może to powodować nieprawidłowości w budowie kości i stawów. Wątróbka w nadmiernej ilości powoduje nadmiar witaminy A w organiźmie ( hiperwitaminoza A ) wówczas kotu grozi przerost kości (narośla kostne, skarłowacenia). Koty do pierwszego roku życia nie powinny dostawać w ogóle wątróbki, a dorosłe porcję co kilka dni. Za dużo tuńczyka lub tłustej ryby, oraz zbyt duże porcje tranu pozbawiają kota witaminy E.

Mity o mleku:

Wbrew obiegowym opiniom mleko wcale nie jest najzdrowsze dla kota. Dorosły kot nie trawi laktozy zawartej w krowim mleku. Nadmiar mleka może powodować biegunki.

Podstawą żywienia moich kotów są dobrej jakości sucha karma: PURRIZON . Uzupełnieniem jest mięso drobiowe gotowane i surowe wcześniej przemrożone, gotowana ryba (bez ości!). Nabiał w postaci: serków naturalnych oraz jogurtów.  Podaję również dania gotowe w postaci puszek różne smaki z takich firm  : APPLAWS,  ANIMONDA, , MIAMOR, DOLINA NOTECI. . Poza tym kaszka mleczno-ryżowa dla niemowląt znika z miseczki w mgnieniu oka oraz odżywki dla dzieci (GERBER dania proste: kurczak i indyk ). Witaminy podaję według potrzeb po wcześniejszej konsultacji z lekarzem weterynarii opiekującym się moimi kotami.